این آفت حشره ای است پلی فاژ با طیف وسیع میزبانی و از جمله آفات کلیدی ذرت به شمار می رود. در بیشتر سال ها جمعیت آن بالا و اقتصادی است. علاوه بر ذرت، خسارت آن از چغندر، پنبه، بادمجان، سویا، سورگوم، آفتابگردان و کنجد، نیشکر و برنج گزارش شده است.

این حشره در حال حاضر مهمترین آفت ذرت مناطق شمالی و شمال غرب کشور محسوب می گردد که از نسل دوم به بعد روی ذرت ظاهر می گردد. لازوم به ذکر است که یکی از استان هایی که در این چند ساله اخیر شاهد تراکم بالایی از جمعیت آفت بوده استان اردبیل است و از آنجایی که حدود ۸۰ درصد از تولید بذر کشور مربوط به این استان (پارس آباد مغان) می باشد، کنترل آن در حقیقت رابطه مستقیم با امنیت غذایی کشور را رقم می زند. 

نحوه خسارت

لاروها از برگ، ساقه و گل های نر و ماده و دانه های بلال تغذیه می کنند. این آفت زمستان را به صورت لارو سن آخر داخل بقایای گیاهی زمستانگذرانی کرده و اوایل بهار حشرات کامل آن ظاهر می شوند. در نواحی شمالی ابتدا روی علف های هرز و گندم و پس از کشت ذرت به آن حمله می کند (در دشت مغان دارای سه نسل کامل بوده و در هر سال با یک اوج تخمریزی در مزارع گندم و دو اوج تخمریزی در مزارع ذرت منطقه است). اولین آثار آلودگی در مراحل اولیه تشکیل قیف ذرت ظاهر می شود که لاورها با تغذیه از برگ ها و ورود به قیف گیاه خسارتشان آشکار می شود. لاروهای درشت، ساقه را در پشت غلاف برگ سوراخ کرده و از محل گره ها وارد غلاف ساقه شده و درون ساقه دالان ایجاد می کنند. این کانال ها استقامت ساقه ها را در نگهداری وزن بوته ها و مقاومت در برابر وزش باد کاهش می دهند. وجود فضولات لارو در محل غلاف و محور برگ به تشخیص آلودگی کمک می کند. همچنین لاروها گل های نر و ماده در حال رشد را سوراخ و وارد آن شده که در حالت آلودگی شدید، ساقه و گل های نر شکسته می شود. بلال های مورد حمله این لاروها غیرقابل استفاده و ارزش اقتصادی خود را از دست می دهند. بررسی های اخیر در دنیا نشان داده است که سوراخ ایجادشده در ساقه به وسیله لاروهای ساقه خوار اروپایی ذرت، محل مناسبی برای ورود قارچ فوزاریوم بوده و رابطه مستقیم بین تراکم جمعیت این آفت و میزان آلودگی به بیماری فوزاریوم میوه ذرت وجود دارد.

کنترل

  • برداشت سریع مزارع گندم آلوده به آفت که در جوار مزارع ذرت قرار دارند.
  • در هنگام برداشت محصول ذرت و گندم، ساقه ها تا حد امکان از کف بریده شوند تا پناهگاهی برای جمعیت زمستانگذران فراهم نشود (زمستانگذرانی آفت به صورت لارو سن آخر در بقایای گیاهی است).
  • حذف بقایا و کاه و کلش ذرت پس از برداشت
  • انجام شخم عمیق پاییزه
  • حذف علف های هرز میزبان آفت در حاشیه مزارع
  • استفاده از ساقه خردکن پس از برداشت ذرت
  • چرانیدن بقایای مزرعه پس از برداشت

با توجه به نحوه رفتار حشره و رژیم ساقه خواری آن، مبارزه شیمیایی با این آفت مشکل است چرا که لاروهای آفت پس از تفریخ از تخم پس از مدتی کوتاه وارد ساقه ذرت می شوند، لذا بهترین زمان سمپاشی مقارن با زمانی است که ۵۰ درصد لاورها از تخم خارج و هنوز وارد ساقه نشده اند و یا حدود ۷۰ درصد بوته ها برگ هایشان سوراخ شدگی و علایم تغذیه آفت را نشان می دهند. می توان با استفاده از سم فوزالن EC35% به مقدار ۳ لیتر در هکتار علیه لاروها توصیه می گردد. تکرار سمپاشی با نظر کارشناس ۱۰ روز پس از سمپاشی اول توصیه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *