کرم گلوگاه انار آفت کلیدی و مهمترین عامل کاهش کمی و کیفی محصول انار در کشور ما محسوب می شود. از طرفی این موضوع تهدیدی جدی برای صادرات انار کشور بوده و زمینه را برای رشد صادرات کشورهای رقیب تولیدکننده این محصول مساعد می سازد که از این مقوله می تواند خسارت هنگفتی نیز به اقتصاد کشاورزی کشور وارد شود. در ایران هم مانند سایر نقاط دنیا این آفت پلی فاژ بوده و به میوه های مختلف به خصوص انجیر حمله می کند. بعد از انار میوه های انجیر باقی مانده روی درخت یا ریخته شده در پای درختان و یا انبارشده، مهمترین محل زمستانگذرانی این آفت می باشند.

کرم گلوگاه انار یک آفت میوه و خشکبار با دامنه میزبانی وسیع از گیاهان در سراسر دنیا می باشد. خرنوب، آکاسیا، اقاقیا، فندق، بادام، گردو، انار، انجیر، پرتقال، گریپ فروت، شاه بلوط، ازگیل ژاپنی، تمبر هندی، خرما، زیتون، سیب، گلابی، به، هلو، زردآلو، پسته، خرمای خشک، کشمش، انجیر خشک و سایر میوه های خشک به عنوان میزبان های آن در دنیا گزارش شده است.

کرم گلوگاه انار زمستان را به صورت لاروهای سنین مختلف در داخل انار، انجیر و احتمالا میزبان های آلوده دیگر که در زیر درخت ها ریخته و یا بر روی درخت باقیمانده و یا در انبارها ذخیره شده اند، می گذراند. لاروها پس از گذراندن آخرین سن لاروی و کامل شدن رشد، معمولا از راه کانال ها و سوراخ های ایجادشده قبلی به محل ترکیدگی میوه یا به محوطه گلوگاه و حتی به داخل تاج میوه انار می روند و در آنجا شروع به تنیدن تار و ساختن اطاق شفیرگی می کنند. شفیره ها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه در اوایل اردیبهشت ماه و مصادف با آغاز ظهور گل های انار، به پروانه تبدیل شده و از تاج میوه انار بیرون می آیند.

لاروهای سن یک پس از تفریخ از سطح کاسبرگ تغذیه و از اواخر سن دوم یا اوایل سن سوم لاروی با ایجاد سوراخ در محوطه داخلی تاج به داخل میوه انار انتقال می یابند. پاتوژن ها قادرند در باغ و انبار موجبات گندیدگی و فساد سریع یا تدریجی میوه انار را فراهم نموده و آن را از بین ببرند.

کنترل زراعی و بهداشت گیاهی کرم گلوگاه

انجام اصول صحیح باغداری و به باغی، آبیاری منظم، شخم زمستانه، یخ آب زمستانه و کنترل علف های هرز در باغ های انار در تقویت درختان و کاهش میزان خسارت مؤثر است. تراکم اصولی و مطلوب درختان در باغ جهت کاهش آفتاب سوختگی و همپوشانی تاج درختان نیز به دلیل حفظ رطوبت در عملکرد مبارزه بیولوژیکی مؤثر است.

استفاده از ارقام مقاوم، اصولی ترین و آسان ترین راه کاهش خسارت های ناشی از حمله کرم گلوگاه انار می باشد.

مبارزه مکانیکی با کرم گلوگاه

  • بهترین روش مبارزه با این آفت، کاهش دادن ذخیره های زمستانه آن که به صورت لاروهای سنین مختلف داخل انبارهای باقیمانده در روی درختان و یا ریخته شده در کف باغ ها است.
  • جمع آوری میوه های آلوده
  • حذف پرچم انار با دستگاه مخصوص پرچم پاک کن و یا برس، حدود ۲ یا ۳ هفته پس از اوج گلدهی درختان میوه انار و یا ۵ تا ۶ هفته پس از ظهور اولین گل انار
  • استفاده از پوشش روی تاج میوه (پرکردن گلوگاه انار به وسیله خاک اره همراه با سریش، خاک کف باغ، و الیاف پنبه در ماه های خرداد
  • استفاده از پرتوهای گاما در عقیم سازی کرم گلوگاه انار
  • استفاده از ارقام مقاوم
  • استفاده از کائولن در کاهش خسارت کرم گلوگاه و آفتاب سوختگی میوه های انار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *